Hoppa till innehåll

Jäderfeldt's Web

GMRSBDR

Meny
  • Bilder/Filmer
  • Kasper
  • Projekt
  • Solpanel
  • Pinball (flipper)
  • Om
Meny

Kortsemester till höga kusten

Publicerat den 2025-08-09

Så, vi tog en tredagartripp till höga kusten. Vi bodde på Scandic Örnsköldsvik och det var väl helt ok. Ca 6,5 timmars bilresa med laddstopp. Jäkligt tråkig väg den där E4. Skönt att komma ur bilen och röra på sig. I onsdags så åkte vi till Skuleskogens entré väst. Vi hade gott om tid att vandra och dessutom både vatten och lite mat. När vi kom åter till bilen efter ca 6 timmar hade vi vandrat lite över 2 mil och även betat av de saker som fanns att se vid entré syd. Det vi inte gick fram och tittade på var den kända ravinen som finns norr om entré syd. Hade vi kunnat gå igenom den hade vi kanske tagit den extra promenaden, men nu var det bara en knivig 600 meters transport i icke hundvänligt format. Vi valde att gå mot södra entrén istället.

På bilden här kan man i alla fall se ravinen från ca 1km håll.

Andra dagen åkte vi till Skuleberget. Ett litet berg med minst tre vägar upp. Uöver det en (minst) väg upp för de som klättrar istället för att gå. Den snabbaste? och brantaste leden var ca 800 meter lång. Vi hade svårt att tänka oss att Kasper kunde promenera upp där. För vanligt folk var det den Södra eller Östra vägen som gällde. Enligt vad jag kunde läsa mig till var den Östra vägen 200 meter längre, men något enklare för de fyrfotade i sällskapet. Det tog oss strax under timmen att gå upp och det var bitvis ganska brant uppför.

Väl uppe så kom vi precis när toppstugan öppnade. Det var lång kö då , så vi avvaktade lite innan vi gick dit. Där serverades det både Kaffe, Glass och annat. Men även Våfflor. Sådana testade vi och de var goda.
På vägen ned valde vi den södra vägen som faktiskt kändes enklare än den östra. Mindre rötter och jord och mer berg att gå på istället.

På vägen hem på torsdagen så stannade vi till vid höga kustenbron så vi fick ett bättre foto än det vi tog i bilen på vägen upp.

Senaste inläggen

  • Dopdag
  • Elbilsladdare på plats. (Sundänge)
  • Ett år med flipperspel
  • 2026-01-31
  • Några extrasvängar senare
YouTube player
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading
play
MissLiDalhalla2024 08 17
play
Askeladden 645 Tdi 1,7 2001. Drönartest 2
play
Askeladden 645 Beetle Diesel 1.7 2001 (Freja 2024 05 16 4K)
play
Magnus Uggla & Armens Musikkår Berwaldhallen 2024.01.21
play
Deer 2023 01 05
play
Vattenskidor 2022 Mälaren
play
Dovhjort
play
2018 05 15 drönarlek vatten
play
Universal Orlando Hogwarts castle, Light show Christmas 2017
play
Orlando2017_dec 360 video
play
Nyfiken fågel
play
Altan+Uterum 2016
play
Roxette Dalhalla (4 kortare delar, ej hel låt)
play
Räv på tomten
play
Vattenskidpremiär2013
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading

lassej.se

Trots tydlig "Nej" från William i kyrkan så gick f Trots tydlig "Nej" från William i kyrkan så gick föräldrarna vidare med dop. Lillebror Simon som medbrottsling. :-)
Kasper valde säng först. Kasper valde säng först.
Kallt, men fint. Kallt, men fint.
Den som spar, han har. Tänker Kasper? Den som spar, han har. Tänker Kasper?
Skön promenad ned till stranden idag. Skön promenad ned till stranden idag.
Instagram post 17934186186139287 Instagram post 17934186186139287
Ännu en kväll i stugan. Mer fix. Blir nog bra det Ännu en kväll i stugan. Mer fix. Blir nog bra det här.
Första gången i december som vi har en tydlig skug Första gången i december som vi har en tydlig skugga när vi går promenad?
Ah. Där fick min julgran en stjärna också. Nu vänt Ah. Där fick min julgran en stjärna också. Nu väntar vi bara på riktig snö och lite julledigt.
Hamnade i stugan ikväll för att förbereda för luft Hamnade i stugan ikväll för att förbereda för luftvärmepumpsinstallation i morgon. Myseldning o julgran i miniformat.
Sista arbetsveckan för i år. Sista arbetsveckan för i år.
Min porslinstomte sjunger illa, men är ganska snab Min porslinstomte sjunger illa, men är ganska snabb på att dekorera årets julgran.
Premiäreldning i stugan. Tv+väggfäste kom upp ocks Premiäreldning i stugan. Tv+väggfäste kom upp också.
Då har det blivit första december och vi fick till Då har det blivit första december och vi fick tillträde till fritidshuset vi köpte.
Några timmar efter kusin @ulrikamelander var även Några timmar efter kusin @ulrikamelander var även jag o Malin på Joe Labero showen på MOS. Inte fantastiskt, men bra. Enklare show i mindre lokal med färre i publiken. Många i publiken som blev del av showen på ett eller annat sätt.
Nu så... Nu så...
Båten på land igen. Bättre säsong nästa år hoppas Båten på land igen. Bättre säsong nästa år hoppas vi.
Inte mycket båtåka denna säsong. Nu e Freja fixad Inte mycket båtåka denna säsong. Nu e Freja fixad iaf. Ett dåligt samvete mindre.
Stort grattis på födelsedagen Simon. Stort grattis på födelsedagen Simon.
Stannade till i Laxå på vägen hem. Hade nog inte h Stannade till i Laxå på vägen hem. Hade nog inte hänt om vi inte haft elbil. Ganska fint, och god glass.
Follow on Instagram

©2026 Jäderfeldt's Web | Design: Newspaperly WordPress Theme