Hoppa till innehåll

Jäderfeldt's Web

GMRSBDR

Meny
  • Bilder/Filmer
  • Kasper
  • Projekt
  • Solpanel
  • Pinball (flipper)
  • Om
Meny

Utnämning av 29/7 till vattnets dag :-)

Publicerat den 2025-07-31

Häromdagen skulle jag byta blandare till duschen i badrummet. En normalt sett enkel sak skulle jag påstå. Två muttrar bort, ta den den gamla blandaren och trycka dit den nya samt skruva åt. Om det inte var så att den gamla kopplingen gick sönder. Jag hade stängt av vattnet i huset. De flesta saker som har vatten har egna ballofixer (avstängningsventiler) dock ej duschen. Därav avstängning av allt vatten. När nu blandaren inte gick att skruva dit igen så började jag skruva på mig istället.. Ringde ”min” rörmokare som förklarade att det inte nödvändigtvis var enkelt att fixa. Han skulle komma morgonen därpå och kika på det. Men, va… han jag säga.. Ska vi vara utan vatten i kväll och i natt. Ja, svarade han bara och ” vi ses i morgon”.

När man är van vid att alltid ha tillgång till vatten hemma så blir det en stor omställning när det inte finns. Att vara ute i skogen utan vatten är en helt annan sak, då är man förberedd på det. Jag hade min 20 liters dunk som jag gick till grannen och fyllde. Därefter matlagning. Vet inte hur många gånger jag var på kökskranen för att ta lite vatten som inte fanns där. Två toaletter med snålspolning innebär att vi har ca 4 spolningar innan vattnet tar slut i cisternen. Jag förberedde med en vattenkanna för att kunna spola.

Dagen efter kom vår röris som utlovat i alla fall, och istället för att uttrycka sig i termer som ”jag ska titta på det” så lät det som att hna faktiskt skulle fixa problemet där och då. En timme senare där 40 minuter bestod i att han åkte iväg och hämtade en bottenplatta, så var felet åtgärdat och den nya blandaren satt på plats.

Hela den dagen kändes det som att jag firade vattnets återkomst och jag lärde mig hur glada vi skall vara att det finns vatten i kranarna.

Utomhustemperatur: 18.7
Producerad SolEl idag: 25.5

Senaste inläggen

  • Det händer saker i det tysta
  • Kortsemester 2 till Göteborg (Mölndal)
  • Kortsemester till höga kusten
  • Utnämning av 29/7 till vattnets dag :-)
  • Nördinlägg :-)
YouTube player
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading
play
MissLiDalhalla2024 08 17
play
Askeladden 645 Tdi 1,7 2001. Drönartest 2
play
Askeladden 645 Beetle Diesel 1.7 2001 (Freja 2024 05 16 4K)
play
Magnus Uggla & Armens Musikkår Berwaldhallen 2024.01.21
play
Deer 2023 01 05
play
Vattenskidor 2022 Mälaren
play
Dovhjort
play
2018 05 15 drönarlek vatten
play
Universal Orlando Hogwarts castle, Light show Christmas 2017
play
Orlando2017_dec 360 video
play
Nyfiken fågel
play
Altan+Uterum 2016
play
Roxette Dalhalla (4 kortare delar, ej hel låt)
play
Räv på tomten
play
Vattenskidpremiär2013
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading

lassej.se

Stort grattis på födelsedagen Simon. Stort grattis på födelsedagen Simon.
Stannade till i Laxå på vägen hem. Hade nog int Stannade till i Laxå på vägen hem. Hade nog inte hänt om vi inte haft elbil. Ganska fint, och god glass.
Hemma efter en kortare tripp t Örnsköldsvik för Hemma efter en kortare tripp t Örnsköldsvik för att vandra runt lite i höga kusten området. Fina vyer och bra leder att gå på. Vandringen upp på Skuleberget kändes i kroppen, men det gick bra.
Hundträning på golfbana. Få honom att slappna a Hundträning på golfbana. Få honom att slappna av och inte bli stressad när vi slår från tee.
I går blev det ytterligare en trevlig golfrunda. I går blev det ytterligare en trevlig golfrunda. Bra sällskap.
#okq8kungsängen Den sämsta biltvätten i Sverige #okq8kungsängen Den sämsta biltvätten i Sverige? Laga den istället för att behöva ha personal som återställer motorskydd eller liknande hela tiden.#6månaderfel #skräptvätt #omstartvarannanminut
Kasper kollar så vi sköter oss på golfträninge Kasper kollar så vi sköter oss på golfträningen.
Trevlig golfrunda i går kväll. Trevlig golfrunda i går kväll.
Så var nästa del av hallrenovering klar. Gardero Så var nästa del av hallrenovering klar. Garderober o lister. (Golv o tapetsering gjordes för 2v sedan.)
Trevlig kväll med gamla kompisar. En sedan gammal Trevlig kväll med gamla kompisar. En sedan gammalt, och tre nya.
Spännande saker man hittar när gammalt laminatgo Spännande saker man hittar när gammalt laminatgolv rivs bort. Lite sugen på att behålla orange plastmatta från -77. Kanske tillsammans med de mörkgröna mönstrade tapeterna. Det är väl modernt att återställa saker i ursprungsskick nu?  Tror vi struntar i det den här gången.
Socialiseringsträning m Kasper. Lär honom att va Socialiseringsträning m Kasper. Lär honom att vara lugn på golfbana. Den här gången gick det bra.
Till slut blev båten tvättad, tiltgivarna på dr Till slut blev båten tvättad, tiltgivarna på drevet utbytta och båten sjösatt.
Speltest av @leifjaederfeldt och @adam.jaederfeldt Speltest av @leifjaederfeldt och @adam.jaederfeldt . Verkade som flipperspelet fick godkänt.
Sen på bollen i år, men nu har jag börjat förb Sen på bollen i år, men nu har jag börjat förbereda för sjösättning.
Hemåt. Hemåt.
Jobbutflykt Jobbutflykt
En bra dag på rangen. (Mycket medvind, bra för s En bra dag på rangen. (Mycket medvind, bra för självförtroendet.)
Ja, är de stilla så syns de inte. Ja, är de stilla så syns de inte.
Nu är trappan renoverad. Nu väntar resten av hal Nu är trappan renoverad. Nu väntar resten av hallen.
Follow on Instagram

©2025 Jäderfeldt's Web | Design: Newspaperly WordPress Theme