Hoppa till innehåll

Jäderfeldt's Web

GMRSBDR

Meny
  • Bilder/Filmer
  • Projekt
  • Kasper
  • Pinball (flipper)
  • Om
Meny

Februari-21

Publicerat den 2021-02-15

Fåglarna kvittrar utanför fönstret. Solen är uppe längre igen. Häromdagen hade vi ett rejält väderomslag och 20-30 centimeter snö försvann på rekordtid. Just nu är det 9 grader ute. Den 24 februari. Kasper växer på och är bitvis lite nosig på promenaderna nu när snön försvinner. Många dofter att lukta-ikapp på. Vi märker att han börjar växa lite på bredden nu också. Bröstkorgen blir lite bredare. Inte riktigt samma valpkropp som för någon månad sedan.
Det verkar som om båten är kvar fortfarande också. Det är för tidigt att säga om den klarar hela vintern utan att bli stulen, men det är hoppfullt i alla fall. Skulle den klara sig så är det en nyhet i sig då den försvunnit de tre senaste vintrarna.

Ute på gräsmattan är det jäkligt blött nu. Bilden visar startspåren efter Kasper när han skulle springa ned till mig. Vi får vara försiktiga med lek på den gräsmattan tills det torkar upp.

Senaste inläggen

  • Stenspräckaren
  • Slut på semestern för denna gång
  • Vargen kommer!
  • Regndag
  • Första semesterveckan
YouTube player
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading
play
Lokala Vargen besöker tomten
play
Lokala Räven stjäl hundens tennisboll som låg precis utanför ytterdörren.
play
Lokala Räven stjäl min hunds boll. #animals #nature #wildlife
play
Lokala Räven stjäl min pensel
play
Lokala Räven leker med Rådjursbock?
play
Lokala Räven stjäl pizza.
play
Lokala Räven dansar loss
play
MissLiDalhalla2024 08 17
play
Askeladden 645 Tdi 1,7 2001. Drönartest 2
play
Askeladden 645 Beetle Diesel 1.7 2001 (Freja 2024 05 16 4K)
play
Magnus Uggla & Armens Musikkår Berwaldhallen 2024.01.21
play
Deer 2023 01 05
play
Vattenskidor 2022 Mälaren
play
Dovhjort
play
2018 05 15 drönarlek vatten
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading

Follow on Instagram

©2026 Jäderfeldt's Web | Design: Newspaperly WordPress Theme