Hoppa till innehåll

Jäderfeldt's Web

GMRSBDR

Meny
  • Bilder/Filmer
  • Kasper
  • Projekt
  • Solpanel
  • Pinball (flipper)
  • Om
Meny

Höststart

Publicerat den 2023-10-13

Nu börjar temperaturen svajja en del. 15 grader varmt på morgonen ena dagen och minusgrader dagen därpå. Vi försöker utnyttja ljuset och dagarna så långt det går. Vid flera av promenaderna senaste tiden så märker jag att skogen och vägarna intill är rena zoo parken. 6-7 rådjur ena dagen följt av några hjortar längre fram, eller en älgko som hinner strosa iväg när jag fibblar med kameran. Tyvärr såg jag också en vildkanin utanför tomten i morse. En inte lika välkommen gäst. I alla fall inte om de ska bosätta sig under altanen eller liknande. Nu har vi både katter (ej egna) och hund på tomten så de kanske väljer annan plats att bosätta sig på.
Närmast gäller Grönalund, och i helgen förhoppningsvis båtupptagning. Sedan är det bara att vänta på att vinterplåtarna på poolen och vinterdäcken ska läggas på.

Utomhustemperatur: 5.1
Producerad SolEl idag: unavailable

Senaste inläggen

  • Båtförberedelser
  • Lek med ChatGPT
  • Gästarbete (del 1 & 2)
  • Hemautomatiseringskrash
  • En vanlig dag i mitten av mars
YouTube player
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading
play
MissLiDalhalla2024 08 17
play
Askeladden 645 Tdi 1,7 2001. Drönartest 2
play
Askeladden 645 Beetle Diesel 1.7 2001 (Freja 2024 05 16 4K)
play
Magnus Uggla & Armens Musikkår Berwaldhallen 2024.01.21
play
Deer 2023 01 05
play
Vattenskidor 2022 Mälaren
play
Dovhjort
play
2018 05 15 drönarlek vatten
play
Universal Orlando Hogwarts castle, Light show Christmas 2017
play
Orlando2017_dec 360 video
play
Nyfiken fågel
play
Altan+Uterum 2016
play
Roxette Dalhalla (4 kortare delar, ej hel låt)
play
Räv på tomten
play
Vattenskidpremiär2013
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading

Lars Jäderfeldt

lassej.se

Vi ser ofta djur på hundpromenaderna. Vanligast h Vi ser ofta djur på hundpromenaderna. Vanligast hjortar och rådjur, men även räv och älg. Idag blev vi iaktagna av denna blyga råbock.
Roddade en klubbtävling på Bro-Bålsta golfklubb Roddade en klubbtävling på Bro-Bålsta golfklubb den 1a Maj. Vi hade trevliga o glada golfare, kallt väder och en delsponsor på tävlingen i form @lejondalsslott. Utöver att vara trevligt sällskap så skötte de om en Rakast Drive tävling och bjöd på muffins. /@brobalstagolfklubb
Lite dålig upplösning, men filmen visar en Dovhj Lite dålig upplösning, men filmen visar en Dovhjort som tappar ett horn i våra vinbärsbuskar.
Skön vårdag och långpromenad m Kasper Skön vårdag och långpromenad m Kasper
I går gjorde vi klart @filipjaderfeldt 's trallgo I går gjorde vi klart @filipjaderfeldt 's trallgolv. Blev helt ok med tanke på alla sneda vinklar överallt.
Skönt med vanligt jobb efter en helg med pyssel p Skönt med vanligt jobb efter en helg med pyssel på sonens uteplats i kylan.
Nyfiken räv på vår morgonpromenad. Nyfiken räv på vår morgonpromenad.
#hoppaiuppförsbacke #fail #oops #hoppaiuppförsbacke #fail #oops
Instagram post 17870243394220749 Instagram post 17870243394220749
Långhårigare än någonsin. Men nu är det kort Långhårigare än någonsin. Men nu är det kort igen.
Nu hinner jag spela lite också. Här klådde jag Nu hinner jag spela lite också. Här klådde jag svärsonens rekord i Harry Potter flipperspelet också.#vpin
Instagram post 18055881605064052 Instagram post 18055881605064052
#vpin #flipper #vpin #flipper
Nu är snart flipperspelet dekorerat... #snartklar Nu är snart flipperspelet dekorerat... #snartklart
Tidig morgon på Happy Tammsvik Tidig morgon på Happy Tammsvik
Lite finlir kvar, men nu är den igång. Lite finlir kvar, men nu är den igång.
Arbetet med lödning av knappar och lite finjuster Arbetet med lödning av knappar och lite finjusteringar, till skön pixar/disneymusik
Halvklar med spelet. Lite elinkoppling kvar. Halvklar med spelet. Lite elinkoppling kvar.
Idag fick jag experthjälp att snickra ihop flippe Idag fick jag experthjälp att snickra ihop flipperspelskabinettet. Stort tack till @timpakofot för all hjälp idag. Nu får jag måla lite innan jag limmar o skruvar ihop den hemma.
Kortväxt tomte från Lammet & Grisen i Lindvallen Kortväxt tomte från Lammet & Grisen i Lindvallen. Bra restaurang.
Load More Follow on Instagram

©2025 Jäderfeldt's Web | Design: Newspaperly WordPress Theme