Hoppa till innehåll

Jäderfeldt's Web

GMRSBDR

Meny
  • Bilder/Filmer
  • Projekt
  • Kasper
  • Pinball (flipper)
  • Om
Meny

Demontering pool (2024)

I mer än 20 år har poolen hjälpt oss med sköna bad på hemmaplan. Med en inbyggd Jetstream har vi även kunnat simma i poolen utan att behöva vända va 5:e meter. Nu har poolen nått sin tekniska livslängd. I ett underhållsperspektiv så har vi under dessa 23 år inte behövt göra mycket. Vi har:
– Bytt jetstreampump då den blev kvar utomhus under vintern och hade vatten kvar i sig så det blev sprickor i konstruktionen (utbytt)
– Bytt uppvärmningssystem från en 6kW elpatron till en 1kW luftvärmepump som gav samma effekt i vattentemp.
– Bytt poolöverdrag 2 gånger då det blivit slitet över åren.

Thats’it.

När jag nu börjar tömma ur vattnet och river den poolduken (linern) så ser jag att det finns lite skador i konstruktionen efter lång och trogen tjänst.

I inlägget här får ni följa nedmonteringen med bilder i tidsordning och det kommer avslutas med bilder på den nylagda gräsmattan. Kanske även med nylagt trädäck.

Under åren har tydligen hörnen gett vika. Det har öppnats upp mellan sektionern. Kanske bara tur att det inte gått hål och börjat forsa ut vatten på fel ställe? På bilden ovan kan man se hur sned väggen blivit på det stället. Vattnets tryckkraft är stor uppenbarligen. Det fanns inte så mycket på utsidan som kunde hålla emot vilket innebar att (för flera år sedan) mitt dåvarande byggtimmer började luta ut mot gatan. Vi ersatte det senare med en stenmur.

Ohh, hittade en båt när jag tog bort ytterpanelen 🙂

Påbörjade rensning av poolhuset. När det är klart kommer det bli mindre än halva storleken kvar. Tänker ändå ha delar av det kvar då det är elkopplingar där som används till annat än poolen.

Mer rensat här redan nu. Rören är bortsågade. Lite elkopplingar borttagna.

Återstår nu, är att plocka bort sektionsbitarna som står mot kanten. Det mesta poolmateralet är redan sorterat för att kunna slängas på ett bilsläp och forslas till återvinning. Gröna mattan kommer tas bort så sanden under blir synlig. De sista väggarna ska sågas ned, men det gör vi dagen innan fyllnadsmassorna kommer.

Med skräpet bortforslat och poolvärmare och sandfiltret sålt, så kunde vi fokusera på återfyllnad. Innan återfyllnad så tog jag bort de sista brädorna så att ytterligare lite grus ramlade ned i hålet. Fick vara försiktig så att inte mer gräsmatta började vika sig ned mot hålet.

Första lasset med fyllnadsmassa. Ca 10 ton som skopades ned i hålet.

Därfter kom ca 4 ton med gräsmattejord som skulle krattas ut och trampas till innan det var dags att lägga ut gräset.

Förberedd för gräset som kommer i morgon.

Senaste inläggen

  • Försommarkänsla
  • DJI Lito 1X
  • Kasper attackerad
  • Årsmöte i samfälligheten, Sundänge
  • Mossa, mossa…
YouTube player
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading
play
Lokala Räven stjäl min pensel
play
Lokala Räven leker med Rådjursbock?
play
Lokala Räven stjäl pizza.
play
Lokala Räven dansar loss
play
MissLiDalhalla2024 08 17
play
Askeladden 645 Tdi 1,7 2001. Drönartest 2
play
Askeladden 645 Beetle Diesel 1.7 2001 (Freja 2024 05 16 4K)
play
Magnus Uggla & Armens Musikkår Berwaldhallen 2024.01.21
play
Deer 2023 01 05
play
Vattenskidor 2022 Mälaren
play
Dovhjort
play
2018 05 15 drönarlek vatten
play
Universal Orlando Hogwarts castle, Light show Christmas 2017
play
Orlando2017_dec 360 video
play
Nyfiken fågel
«
Prev
1
/
2
Next
»
loading

lassej.se

Instagram post 17913949902402146 Instagram post 17913949902402146
Sundänge, Köping. Sundänge, Köping.
Snabbväxande fläder... Var tvungen att se skicket Snabbväxande fläder... Var tvungen att se skicket på det ofärdiga växthuset för att avgöra om det skulle vara kvar.
Fina och väldoftande. Fina och väldoftande.
Inget speciellt m bilden mer än att den visar att Inget speciellt m bilden mer än att den visar att 1 kbm grus är utkrattat på infarten. Mer kommer nästa vecka. Gräsklipparen är nu införstådd m sitt jobb. En karta m 750 kvm och en annan m 250 kvm. De flesta guppen i gräsmattan är åtgärdade.
I helgen har vi skördat mossa. Nu är ca 200 kvm tö I helgen har vi skördat mossa. Nu är ca 200 kvm tömt på mossa, fått gräsmattejord och gräsfrö.
Lite svårt att fokusera på flipperspelet när den d Lite svårt att fokusera på flipperspelet när den där stirrar ned på mig. :-) #vpin
Endast dörrhandtagen kvar. Morsans trasmattor utla Endast dörrhandtagen kvar. Morsans trasmattor utlagda. Plus en större ikeamatta. Nu blir det utomhusfix ett tag framöver.
Skön kvällspromenad efter en bra renoveringsdag. Skön kvällspromenad efter en bra renoveringsdag.
Påskpysselhelgen avslutad. Vi kom inte riktigt hel Påskpysselhelgen avslutad. Vi kom inte riktigt hela vägen i mål med nya köket, men det är fullt funktionsdugligt. Fick välbehövt besök av @sofiajaderfeldt  och @thaiajaj som umgicks och hjälpte oss med ett lås. Fantastiskt bra.
Demontering klar. Nu ska vi bygga upp det nya. Demontering klar. Nu ska vi bygga upp det nya.
Såja. Nu har jag lite sysselsättning i påsk. Såja. Nu har jag lite sysselsättning i påsk.
Nysläppt flipperspel. Kvalitetsjobb. Testat på hem Nysläppt flipperspel. Kvalitetsjobb. Testat på hemmsplan.#vpw #vpin
Trots tydlig "Nej" från William i kyrkan så gick f Trots tydlig "Nej" från William i kyrkan så gick föräldrarna vidare med dop. Lillebror Simon som medbrottsling. :-)
Kasper valde säng först. Kasper valde säng först.
Kallt, men fint. Kallt, men fint.
Den som spar, han har. Tänker Kasper? Den som spar, han har. Tänker Kasper?
Skön promenad ned till stranden idag. Skön promenad ned till stranden idag.
Instagram post 17934186186139287 Instagram post 17934186186139287
Ännu en kväll i stugan. Mer fix. Blir nog bra det Ännu en kväll i stugan. Mer fix. Blir nog bra det här.
Follow on Instagram

©2026 Jäderfeldt's Web | Design: Newspaperly WordPress Theme